poniedziałek, 30 stycznia 2017

Sukienka dziewczęca z dzianiny dresowej

Dzisiaj o sukience, ale nie tylko! Przy okazji będzie trochę zza kulis - kilka zdjęć roboczych i pokażę Wam dwie super stopki, których użyłam przy szyciu.


Podstawowe informacje:
  • wykrój z Burdy 10/2016, model 136,
  • materiały: dzianina dresowa (ja użyłam drapanej), dżersej na odszycia góry, 2 guziki lub napy, flizelina do naprasowania w miejscach gdzie będą znajdować się zapięcia,
  • rozmiar: 128 (wybrałam ten rozmiar chociaż z ubrań sklepowych moja córka nosi od 104 do 116 w zależności od rozmiarówki jaką ma dany producent. Na początku odrysowałam rozmiar 110, ale gdy przymierzyłam do niego sukienkę, której używamy, to ten rozmiar okazał się mocno za krótki, za to długość z rozm. 128 okazała się idealna)
  • sprzęt/ narzędzia: maszyna do szycia, igła do dzianin, nożyczki, szpilki, pisak do tkanin lub kreda krawiecka, żelazko     
 

Szycie:
Szyje się ją dosyć przyjemnie i bez komplikacji. W porównaniu z pierwszą sukienką jaką uszyłam - o z tą klik, uszycie tej było dla mnie o jakieś sto razy łatwiejsze. Chociaż na początku miałam obawy, bo pierwszy raz szyłam z dzianiny dresowej, ale okazało się, że niepotrzebnie, bo wszystko szło dobrze - nic się nie strzępiło, nie naciągało, zero trudności. Ogólnie myślę, że jest to łatwy model nawet dla początkujących (a jest to dopiero druga rzecz, jaką uszyłam z Burdy), instrukcja do tego modelu napisana jest zrozumiale.
A na deser ciekawostki czyli stopki:
  • Stopka po przyszywania guzików
Dostałam ją pod choinkę. Moim zdaniem bardzo fajny i przydatny wynalazek, chociaż trochę trzeba poświęcić czasu zanim odpowiednio dostosuje się ustawienia ściegu do rozstawu dziurek guzika. Jej zadanie polega na tym, że przytrzymuje nieruchomo guzik w miejscu podczas szycia. Przed szyciem należy wyłączyć dolny transport, ścieg, który stosuje się do przyszywania to zygzak, który trzeba najpierw odpowiednio ustawić.  


 i w trakcie pracy:
 
  • Stopka do automatycznego obszywania dziurek na guziki
Ta stopka była w komplecie z moją maszyną przy zakupie. W tylnej części stopka posiada obsadkę, w którą wkłada się guzik i przesuwa się jej część aby dostosować wielkość obszycia dziurki do wielkości danego guzika. Całe obszycie odbywa się automatycznie, a maszyna sama zatrzymuje się po wykonaniu zadania (maszyna komputerowa). Ogólnie na pierwszy rzut oka stopka sprawia wrażenie skomplikowanej w obsłudze, ale to tylko wrażenie.
 
 


P. S. Te stopki pokazuję tutaj jako ciekawostki - nie są one koniecznie potrzebne przy szyciu tego modelu sukienki. W oryginale wg instrukcji Burdy sukienka zapina się na napy, ale że nie mam jeszcze napownicy, to użyłam zwykłych guzików.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza